Szafy

Szafy Komandor nadają się do każdego pomieszczenia, gdyż są budowane w wielu wymiarach. Zazwyczaj szafy mają wysokość 250 cm, a ich głębokość to 60 lub 65 cm. Drzwi przesuwane wyposażone są w 10 cm prowadnice, na której porusza się skrzydło. Minimalna głębokość szafy to  55 cm, gdyż taki wymiar pozwala na montaż drążka, na którym wieszaki z ubraniami nie będą się ocierać o drzwi.


Szafy ze względu na rodzaj obudowy i możliwość ustawienia dzielimy na:

Szafa wnękowa – ściany pomieszczenia są także ścianami mebla. Ewentualnie może to być jedna ściana, a druga zbudowana z płyty. Szafa wnękowa stawiana jest na całej wysokości pokoju, aż do sufitu będącego jej zwieńczeniem. Tak samo sytuacja ma się z podłogą, którą w przypadku szafy stanowi podłoże danego wnętrza, czyli np. kafelki, wykładzina.Szafa pełna – na elementy jej bryły składa się podłoga, sufit oraz ścianki boczne i tylna. Szafa pełna stawiana jest w miejscach, gdzie ściany nie wyglądają zbyt estetycznie i klient chce je ukryć. Taka szafa najczęściej montowana jest na określonym odcinku ściany, niż na całej.
 Szafa z pawlaczem – taka szafa może być zarówno pełna jak i wnękowa, która dodatkowa będzie uzupełniona o nadstawkę, czyli zamykaną szafkę. Szafa z pawlaczem montowana jest w pomieszczeniach, których wysokość wynosi ponad 2,5 m.
 Szafa narożna – montowana jest na planie litery „L”, na dwóch ścianach prostopadłych do siebie, które schodzą się w jednym kącie. Szafa narożna może występować w wersji pełnej oraz wnękowej.

 


 

W szafach Komandor montowane są drzwi przesuwane, uchylne, podwieszane, skośne oraz łamane. Komandor umożliwia zamontowanie w jednej zabudowie kombinacji powyższych rodzajów drzwi. Decydujący głos ma klient, kierujący się własnym gustem i estetyką, który bierze pod uwagę metraż pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowana szafa.

 

 

 

 

Po ustaleniu, w który miejscu ma się znajdować szafa warto przemyśleć, co i w jakich ilościach będziemy w niej przechowywać. Najlepiej jest wypisać sobie wszystkie rzeczy, jakie chcemy zmieścić w szafie i na tej podstawie określić ilość półek, szuflad, drążków itd., których będziemy potrzebować. W szafie będziemy przechowywać np.:

 • Odkurzacz i rura od odkurzacza
 • Deska do prasowania
 • Żelazko
 • Bielizna lekka
 • Ręczniki
 • Buty
 • Walizki, torebki
 • Rzeczy wiszące długie (płaszcze, sukienki)
 • Rzeczy wiszące krótkie (spodnie, spódnice, koszule, garsonki)
 • Rzeczy sezonowe (narty, deska do pływania, czapki i szaliki)
 • Ubrania codzienne
 • Kapelusze i bibeloty (apaszki, paski)
 • Zabawki

Napisanie takiej listy jest bardzo pomocne podczas pracy naszych projektantów, którzy chcą stworzyć jak najlepszą szafę, która będzie spełniać wymagania naszych klientów. Szafa powinna być wykorzystana w każdym calu i tylko my mamy do niej dostęp i wiemy co się w niej znajduje.

 

Praktycznym pomysłem, który zapewni nam wygodę, jest rozdzielenie szafy na dwie części. Jedna z nich będzie męska, a druga damska. Taki podział pozwala na wygodne korzystanie z szafy, zwłaszcza kiedy chcą coś z niej wyciągnąć naraz dwie osoby. Przy takiej szafie dwie strefy są takie same, natomiast środek mebla to wspólny moduł, gdzie wieszane są długie ubrania jak np. płaszcze, sukienki.

 

Przy planowaniu szafy zwracamy uwagę na kilka aspektów jej wyposażenia:

 • DRĄŻKI

Drążki umożliwiają na wydzielenie stref na odzież codzienną, sezonową, krótką oraz długą. Krótkie ubrania można wieszać na drążkach zamontowanych na dwóch wysokościach z uwzględnieniem 105 cm odległości między nimi. Drążki na dwóch poziomach pozwalają zawiesić więcej ubrań i lepiej wykorzystać powierzchnie szafy.
Długie ubrania, takie jak płaszcze, sukienki wieszamy na drążku umocowanym na poziomie 180 cm. Tak duża odległość drążka od ziemi gwarantuje to, że długa odzież nie pogniecie się.
Drążki na krótkie i długie ubrania zazwyczaj mają długość 100 cm. Jeśli byłyby dłuższe, wówczas pod naporem odzieży mogłyby ulec odkształceniu lub pęknąć.

W wyższych partiach szafy mocowane są pantografy, czyli specjalne wieszaki, które po pociągnięciu za uchwyt obniżają się i łatwiej jest sięgnąć po ubranie. Takie rozwiązanie jest idealne dla niskich osób oraz niepełnosprawnych.

Przy montowaniu drążka należy nie tylko uwzględnić wysokość na jakiej będzie się znajdował, ale także, na jakiej głębokości będzie mocowany. W tym przypadku jeśli szafa ma mniejszą głębokość niż 60 cm, to wówczas warto zamontować wieszak pod półką, który będzie się wysuwał. Takie rozwiązanie będzie działać bez zarzutu, jeśli szerokość szafy będzie wynosiła co najmniej 55 cm, gdyż powieszone ubrania nie będą  się ocierać o ściany mebla.

 • PÓŁKI

Bez półek żadna szafa nie będzie w pełni zaaranżowana. Każda półka powinna być montowana z jakimś przeznaczeniem, czyli na określony typ odzieży. Tak więc np. jedna półka na dresy, druga na swetry, trzecia na kartony z drobnymi rzeczami itd. W zależności od potrzeb półka może być krótka, długa, wąska albo głęboka.
Dla pewnego rodzaju rzeczy można przeznaczyć moduł w szafie, który będzie pełnił funkcję bieliźniarki. W niej schowamy poduszki, kołdry, pościel, ręczniki itp. Bieliźniarka powinna być zamontowana na wysokiej półce, gdyż z tego typu rzeczy rzadko się korzysta. Podobnie ma się sprawa z pawlaczem, gdzie schowamy rzeczy i artykuły sezonowe jak np. śpiwory, namioty.

Na półkach można także przechowywać buty zakładane codziennie i te noszone w zależności od pory roku. Buty można umieścić na półce z laminatu, która jest wysuwana przy pomocy prowadnic. Istnieje możliwość przymocowania do takiej półki uchwytów, na których umieszcza się obuwie Natomiast półki ażurowe na obuwie zapewniają swobodny przepływa powietrza w tym module.

 • SZUFLADY

Drobne rzeczy oraz bieliznę i skarpetki najwygodniej jest trzymać w szufladach, które produkowane są w różnych rozmiarach, szerokościach i głębokościach. Istnieje możliwość uzupełniania szuflady we wkłady, które podzielą ją na mniejsze części.

 • AKCESORIA

Szafa może zostać wyposażona o dodatkowe elementy, takie jak kosze metalowe oraz ażurowe półki. Przy takich rozwiązaniach można przeglądać rzeczy bez konieczności ich wyciągania i dodatkowo dzięki nim jest zapewniona odpowiednia wentylacja w szafie.

 

 • PIELĘGNACJA

Szafa tak samo jak inne meble powinna być pielęgnowania i odpowiednio konserwowana. W przypadku szafy z drzwiami przesuwanymi ważne jest czyszczenie dolnego toru, po którym poruszają się drzwi. Gromadzący się tam kurz i brud, może się wkręcić w kółka i doprowadzić do uszkodzenia systemu jezdnego.
Środek szafy czyścimy środkami specjalnie do tego przeznaczonymi. Mebel zbudowany jest z płyt laminowanych albo fornirowanych, które czyścimy detergentami w sprayu, mleczku czy też w płynie przeznaczonymi do powierzchni drewnopodobnych.
Środki czystości nigdy nie powinny być wylewane bezpośrednio na płytę. Zbyt duża ilość płynu, może doprowadzić do zwilgotnienia płyty i jej pierzchnięcia.
Elementy szklane takie, jak lustra czy lacobel czyścimy płynami do takich powierzchni oraz wodą. Elementy z bambusa, rattanu odkurzamy i przecieramy lekko zmoczoną szmatką.

Każdy mebel wymaga odpowiedniej pielęgnacji i co pewien czas wymaga konserwacji. W przypadku szafy ważne jest jej regularne i częste czyszczenie z kurzu, usuwanie jego drobinek oraz innych zabrudzeń z dolnego toru, po którym poruszają się drzwi. Kurz, który dostanie się w kółka może spowodować trudności w użytkowaniu systemu jezdnego i doprowadzić do jego uszkodzenia.


Wnętrze szafy składa się z płyt fornirowanych lub laminowanych. Do ich czyszczenia należy używać środków przeznaczonych do pielęgnacji powierzchni drewnianych, które występują w postaci sprayu, płynu, mleczka. Środka czyszczącego nie nanosimy bezpośrednio na płytę, ale na ściereczkę i dopiero czyścimy szafę. Unikniemy w ten sposób ryzyka, że płyta nadmiernie zwilgotnieje i zacznie się po pewnym czasie rozwarstwiać.
Na powierzchni szklanej, czy też wykonanej z lacobelu, stosujemy środki przeznaczone na tego typu materiału. Elementy naturalne jak rattan lub bambus oczyszczamy najpierw z kurzu, po czym przecieramy  wilgotną ściereczką.

 

Po ustaleniu, gdzie ma się znajdować nasza szafa i jak ma być duża, przyszedł czas na wybór drzwi. 
Decydując się na nie, nie powinnyśmy kierować się tylko aktualnymi trendami i modą, ale również brać pod uwagę swoje własne upodobania, to jakie kolory i formy lubimy. Wszystko to można tak połączyć, aby nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru.


Jeśli jesteś:

 • typem tradycjonalisty, proponujemy drzwi wykonane z płyty laminowanej, która występuje w 60 wariantach kolorystycznych, różnych usłojeniach, wybarwieniach i fakturze. Drzwi przesuwane wykonane z laminatu, forniru czy też wypełnione okleiną imitującą naturalne drewno sprawią, że wnętrze będzie bardziej harmonijne i przytulne.
 • dynamiczną osobą, która lubi ciągle coś zmieniać, oferujemy Ci drzwi z motywem graficznym wykonanym na szkle, który będzie w sobie łączył żywe barwy. Takie rozwiązanie pozwala bawić się kolorem i grą światła.
 • typem romantyka ceniącym sobie spokój, to proponujemy Tobie szklane drzwi z piaskowymi elementami, czy też drzwi z grafiką. Takie pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie łagodnego.
 • fanem ekologii lub egzotyki, zdecyduj się na drzwi wypełnione bambusem, rattanem, które z pewnością będą pozytywnie wpływać na Twój nastrój.
 • lubiącym ład i porządek estetą, wówczas szklane fronty drzwiowe o niemal satynowej powierzchni i jasnych barwach, nadadzą Twojej przestrzeni większej przestronności.
 • osobą nowoczesną, interesującą się designem, wybierz żywe, jaskrawe kolory, które nadadzą wnętrzu industrialnego klimatu.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.